Google Algoritmaları

Google Algoritma Güncellemeleri 2022

Google Algoritma Güncellemeleri 2022

2022 yılında yapılan Google algoritma güncellemeleri hakkında detaylı bilgileri hazırladığım içeriğimde bulabilirsiniz.

İçindekiler

1.Sayfa Deneyimi Güncellemesi ( Masaüstü ) : 22 Şubat 2022

Google, 25 Haziran 2021’de mobil cihazlar için “Sayfa Deneyimi Güncellemesini” kullanıma sunmaya başladı ve kullanıma sunmanın Ağustos 2021’e kadar devam edeceğini duyurdu. ( Yaklaşık 2.5 ay ) Bu güncellemenin devamı niteliğinde olan masaüstü cihazlar için “Sayfa Deneyimi Güncellemesini” 22 Şubat 2022’de duyurdu. Güncelleme 22 Şubat’ta masaüstü için yayınlanmaya başladı ve 3 Mart’ta sona ererek 9 günlük bir kullanıma sunuldu.

Bu güncelleme ile ilgili yayınlanan Google içeriği;

Sayfa Deneyimi Sıralamasının Masaüstünde Kullanılmaya Başlanması İle İlgili Zaman Çizelgesi

I/O 2021’de, sayfa deneyimi sıralamasının masaüstünde de kullanılmasını sağlama planlarımızın önizlemesini gerçekleştirdik. Bugün, değişikliklerin zaman çizelgesi de dahil olmak üzere konuyla ilgili daha fazla ayrıntı paylaşacağız. Bu çalışma, Haziran ile Ağustos 2021 arasında mobil cihazlarda kullanıma sunduğumuz sayfa deneyimi güncellemesine yapılan bir eklemedir.

Kullanıma Sunum, Şubat 2022’de Başlayacaktır

Şubat 2022’den itibaren masaüstü sıralama sistemlerimiz kapsamında sayfa deneyimini kullanmaya başlayacağız. Kullanıma sunma süreci 2022’nin Mart ayı sonuna kadar tamamlanmış olacak. Sıralama lansmanı, bu yılın başlarında mobil cihazlar için kullanıma sunduğumuz sayfa deneyimi sinyallerini temel alacak. Ayrıca masaüstü, sıralama sinyaline dönüşmeden önce Search Console raporunu kullanıma sunarak site sahiplerinin bu rapor aracılığıyla masaüstü sayfalarının performansını anlamalarına yardımcı olmayı da planlıyoruz.

Bu da üç Önemli Web Verileri metriği olan LCP, İGG ve CLS’nin yanı sıra bunlarla ilişkili eşiklerin de masaüstü sıralaması için geçerli olacağı anlamına geliyor. HTTPS güvenliği ve araya giren geçiş reklamları olmaması gibi sayfa deneyimi sinyallerinin diğer özellikleri de aynı kalacak. Mobil uyumluluk sinyali, mobil sıralama kapsamında olmaya devam etse de masaüstü için bir faktör olmayacak. Bir sitenin uygun yapılandırmaya sahip ayrı masaüstü ve mobil URL’leri olduğunda masaüstü sinyali, masaüstü kullanıcılarının gördüğü URL’leri temel alır.

FaktörMobilMasaüstü
Largest Contentful Paint (LCP)
Cumulative Layout Shift (CLS)
First Input Delay (FID)
HTTPS Güvenliği
Araya giren geçiş reklamları olmaması
Mobil uyumluluk(Geçerli değil)

Bu blog yayınının, gelecekteki değişikliklere hazırlanırken anlayıp uygulayabileceğiniz ayrıntılı bilgiler sağlamasını umuyoruz. Bu bilgiler de mükemmel sayfa deneyimine sahip web siteleri oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Sorularınız veya geri bildirimleriniz olursa yardım forumlarımızı ziyaret edebilir ya da Twitter üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak :

https://developers.google.com/search/blog/2021/11/bringing-page-experience-to-desktop

2.Ürün İncelemeleri Güncellemesi : 23 Mart 2022

Google, ürün incelemesi ile ilgili içerik araması yapanlar için en yararlı olanları sıralamayı hedeflemektedir. Bu güncelleme, sıralamaları doğrudan etkileyen algoritma güncellemesi olan “Ürün İncelemeleri Güncellemesinin” üçüncü sürümüdür. İlk ürün incelemeleri güncellemesi 8 Nisan 2021’de, ikinci ürün incelemeleri güncellemesi 1 Aralık 2021’de ve şimdi üçüncü ürün incelemeleri güncellemesi 23 Mart 2022’de yayınlandı.

Bu güncelleme ile ilgili yayınlanan Google içeriği;

Ürün Yorumu Sıralamasını İyileştirme

Kullanıcıların, ürünlerin gerçekten test edildiğine dair kanıtların yer aldığı ayrıntılı yorumları tercih ettiğini geri bildirimlerden sıkça duyuyoruz. Geçtiğimiz yıl, Arama’nın, ürün yorumlarını sıralama şeklini ayrıntılı ve özgün içeriğe öncelik verecek şekilde güncelledik. Bu güncellemeyi, sizden gelen geri bildirimlerin yanı sıra dahili test ve değerlendirme süreçlerimize dayalı olarak gerçekleştirdik. Bugün ise yüksek kaliteli ürün yorumlarını belirleme becerimizi iyileştirmek için bu çalışmanın devamı niteliğinde başka bir güncellemeyi kullanıma sunuyoruz. Bu güncelleme sayesinde kullanıcılar nezdinde güvenilir satın alma tavsiyeleri almamız ve yardımcı olmaya hevesli içerik üreticilerini ödüllendirmemiz daha kolay hale gelecek.

Güncelleme birkaç hafta içinde kullanıma sunulacak ve birçok sitede yer alan İngilizce dilindeki ürün yorumlarının sıralamalarını etkileyebilecek.

Yaptığımız ilk değişikliklerin İngilizce dilindeki ekosistem ve internet alışverişi yapan kişiler üzerindeki olumlu etkilerini gördüğümüz için daha fazla dilde ürün yorumu desteği sunmayı planlıyoruz. Herhangi bir dilde ürün yorumu oluşturursanız içeriğinizin en yüksek etkiye sahip olmasını sağlamak için ürün yorumlarıyla ilgili en iyi uygulamalarımızı kullanmanızı öneririz.

İlk ürün yorumları güncellemelerimizi kullanıma sunduğumuzdan bu yana birden fazla ürün içeren yorumlarla ilgili birçok soru aldık ve bu soruları ele almak istiyoruz :

 • Ürün yorumu güncellemelerinin, sıralanmış listeler ve karşılaştırma yorumlarıyla alakası var mı? Evet. Tüm yorum içeriği biçimlerinde ürün yorumu güncellemeleri geçerlidir. Paylaştığımız en iyi uygulamalar da geçerlidir. Ancak, sıralanmış listeler daha kısa olduğundan uzmanlığı göstermek ve yorumunuzun gerçekliğini pekiştirmek için daha kestirme yollar tercih edebilirsiniz. İlgili sonuçlara atıfta bulunmak ve ürünle yaptığınız testlerden alınmış orijinal resimler eklemek iyi bir seçenek olabilir.
 • “En iyi” ürünleri öneren yorumlarla ilgili bir öneriniz var mı? Bir ürünü genel olarak veya belirli bir amaca yönelik en iyisi olduğu için öneriyorsanız bu ürünü neden en iyisi olarak değerlendirdiğinizi okuyucuyla paylaşmayı unutmayın. Ürünü pazardaki muadillerinden farklı kılan nedir? Ürün neden özellikle önerilen amacına uygun? İlk elden destekleyici kanıtları eklediğinizden emin olun.
 • Birden fazla ürün içeren bir yorum oluşturduğumda ürünler için ayrı ayrı yorum oluşturmam da gerekir mi? İlgili ürünlerin yer aldığı yüksek kaliteli ve sıralanmış listeyi, önerilen her ürüne yönelik ayrıntılı tek ürün yorumlarıyla birlikte oluşturmak etkili olabilir. Her ikisini de yazarsanız sıralanmış listenin kendi başına öne çıkması için yeterli miktarda yararlı içeriğe sahip olduğundan emin olun.

Güncelleme hakkında daha fazla bilgi için Arama’ya daha faydalı ürün yorumları sağlama başlıklı Keyword blogumuza göz atın. Ürün yorumuna yönelik en iyi uygulamalar hakkında daha fazla öneri için Google Arama Merkezi’nin yüksek kaliteli ürün yorumları yazma hakkındaki dokümanlarına göz atın veya herkese açık forumlarda paylaşım yapın.

Kaynak : https://developers.google.com/search/blog/2022/03/product-review-ranking-one-year-on

3.Mayıs Çekirdek Güncellemesi : 25 Mayıs 2022

Google, son çekirdek algoritmasını Kasım 2021’de kullanıma sunmuştu. Google’dan Danny Sullivan, Google’ın 2022’deki ilk geniş çekirdek algoritma güncellemesini kullanıma sunduğunu duyurdu. Bu duyuruda algoritma güncellemesinin tamamen kullanıma açılmasının yaklaşık 1-2 hafta süreceğini belirtmişti. Google; bu tarz çekirdek güncellemelerini, Arama’yı genel olarak iyileştirmek ve web’in değişen doğasına ayak uydurmak için yaptıklarını belirtmektedir.

Bu güncelleme ile ilgili yayınlanan Google içeriği;

Mayıs 2022’de Google Arama İçin Temel Güncellemenin Yayınlanması

Yılda birkaç kez genel sıralama süreçlerimizde önemli iyileştirmeler yapıyoruz. Bunlara temel güncellemeler diyoruz. Temel güncellemeler, arama sonuçlarımızın genel alaka düzeyini artırmak ve herkes için daha yararlı ve kullanışlı hale getirmek için tasarlanmıştır. Bugün, Mayıs 2022’deki temel güncellememizi yayınlıyoruz. Tam olarak kullanıma sunulması yaklaşık 1-2 hafta sürer.

Temel güncellemeler, Arama’yı genel olarak iyileştirmek ve web’in gelişen doğasına ayak uydurmak için yaptığımız değişikliklerdir. Temel güncellemedeki hiçbir şey belirli bir siteye özgü olmasa da, bu güncellemeler sitelerin performansında dikkate değer değişiklikler yaratabilir. Bunları, site sahiplerinin temel güncellemelerle ilgili bilmesi gerekenler başlıklı önceki rehberimizde açıklamıştık :

 • Geniş kapsamlı temel güncellemeleri, genellikle geniş ölçüde dikkate değer bazı etkilere yol açmaları nedeniyle onaylıyoruz. Bu değişiklikler sırasında bazı sitelerin performansında düşüş veya artış olabilir. Performansı düşen sitelerin sahiplerinin bu durumu düzeltmek için çözüm arayacaklarını biliyoruz ve yanlış şeyleri düzeltmeye çalışmadıklarından emin olmak istiyoruz. Dahası, düzeltecek bir şeyin olmaması da mümkün.
 • Temel güncellemede eskisinden daha düşük performans gösteren sayfalarda herhangi bir sorun yoktur. Bu siteler, ihlal etmemiş veya bu yönergeleri ihlal eden sayfaların karşılaştığı manuel veya algoritmik işlemlere maruz kalmamışlardır. Aslında, temel güncellemede belirli sayfaları veya siteleri hedefleyen hiçbir şey yoktur. Aksine, değişiklikler sistemlerimizin genel olarak içeriği nasıl değerlendirdiğini iyileştirmekle ilgilidir. Bu değişiklikler daha önce eksik ödüllendirilmiş bazı sayfaların daha iyi performans göstermesine neden olabilir.

Mayıs 2022’deki temel güncellemenin kullanıma sunumu tamamlandığında bu blog yayınını tekrar güncelleyeceğiz. Mayıs 2022’deki temel güncellemeyle ilgili geri bildirimlerinizi bu forum ileti dizisinde yayınlayabilirsiniz.

Kaynak : https://developers.google.com/search/blog/2022/05/may-2022-core-update

4.Ürün İncelemeleri Güncellemesi : 27 Temmuz 2022

Google, ürün incelemesi ile ilgili içerik araması yapanlar için en yararlı olanları sıralamayı hedeflemektedir. Bu güncelleme, sıralamaları doğrudan etkileyen algoritma güncellemesi olan “Ürün İncelemeleri Güncellemesinin” dördüncü sürümüdür. İlk ürün incelemeleri güncellemesi 8 Nisan 2021’de, ikinci ürün incelemeleri güncellemesi 1 Aralık 2021’de, üçüncü ürün incelemeleri güncellemesi 23 Mart 2022’de ve şimdi dördüncü ürün incelemeleri güncellemesi 27 Temmuz 2022’de yayınlandı.

23 Mart 2022’de yapılan ürün incelemeleri güncellemesinden farklı olarak, bu güncelleme ile herhangi bir sıralama kriterinde değişen hiçbir şey yok gibi görünüyor. Google muhtemelen algoritmayı yeniliyor ve küçük ayarlamalar yapıyor.

Bu güncelleme ile ilgili yayınlanan Google içeriği;

Yüksek Kaliteli Ürün Yorumları Yazın

E-ticaret veya ürün yorumu sitenizde yüksek kaliteli ürün yorumları yayınlamak, alışveriş yapan kullanıcıların satın almadan önce ürün hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olabilir. Örneğin yorumlar, kullanıcıların rakip ürünler arasında hangisini satın alacaklarına karar vermelerine yardımcı olarak ihtiyaçlarına ve bütçelerine en uygun marka veya modeli seçmelerini sağlayabilir.

Alışveriş yapanların Google Arama’da ve diğer Google yüzeylerinde ürün yorumlarınızı keşfetmesine yardımcı olmak için aşağıdaki en iyi uygulamaları izleyin :

 • Ürünü kullanıcıların bakış açısından değerlendirin.
 • İncelenen ürünler konusunda bilgili olduğunuzu ve uzmanlığınızı gösterin.
 • Uzmanlığınızı desteklemek ve yorumunuzun gerçekliğini pekiştirmek için ürünle ilgili kendi deneyiminizi kanıtlayan görseller, sesli içerikler veya başka bağlantılar sağlayın.
 • Ürünün, farklı performans kategorilerinde nasıl sonuç verdiği hakkında sayısal ölçümler sağlayın.
 • Ürünü rakiplerinden ayıran özellikleri açıklayın.
 • Göz önünde bulundurulması gereken benzer ürünlere yer verin veya hangi ürünlerin belirli kullanımlara ya da durumlara uygun olduğunu açıklayın.
 • Belirli bir ürünün avantajlarını ve dezavantajlarını kendi araştırmanıza dayanarak anlatın.
 • Ürünün önceki modeller veya sürümlerinden farklı olarak ne şekilde iyileştirmelerden geçtiğini, sorunlarının nasıl düzeltildiğini açıklayın ya da kullanıcıların satın alma kararı vermelerine yardımcı olacak başka bilgiler sağlayın.
 • Ürünün kategorisiyle ilgili karar vermede önem taşıyan faktörleri belirleyin ve bu alanlarda ürünün nasıl performans gösterdiğini açıklayın. Örneğin, bir otomobil yorumu yakıt ekonomisinin, güvenliğin ve sürüş özelliklerinin karar verme açısından önemli faktörler olduğunu belirleyip otomobilin bu alanlardaki performansını puanlayabilir.
 • Ürünün tasarımıyla ilgili önemli tercihleri ve üreticinin belirttiklerinin ötesinde bu tercihlerin kullanıcıyı nasıl etkilediğini açıklayın.
 • Okuyucunun karar vermesine yardımcı olmak için kendi sitenizden veya diğer sitelerden faydalı kaynakların bağlantılarını ekleyin.
 • Okuyucuya tercih ettiği satıcıdan alışveriş yapma seçeneği sunmak için birden fazla satıcının bağlantılarını ekleyin.
 • Bir ürünü genel açıdan veya belirli bir amaç için en iyi ürün olarak önerecekseniz ilk elden destekleyen kanıtlarla bunun nedenini belirtin.
 • Önerilen her ürün için ayrı olarak kapsamlı ürün yorumu yazmayı seçseniz bile, bu ürünlerin öne çıkmalarını sağlamak için sıralı listenizde yeterli miktarda faydalı içerik olduğundan emin olun.

Ürün yorumlarında genellikle e-ticaret sitelerinde listelenen ürünlerin satış ortağı bağlantıları kullanılır. Böylece, alışveriş yapan kişi bir yorumu faydalı bulup ürünü satın almak için sağlanan bağlantıyı takip ederse, yorumu oluşturan kişi satıcı tarafından ödüllendirilir. Google’ın satış ortağı programlarıyla ilgili yaklaşımı konusuna da bakın.

Ürün yorumları, alışveriş yapanların hangi ürünü satın alacaklarına karar vermelerine yardımcı olan mükemmel bir kaynak olabilir. Yorum yazarken yukarıdaki en iyi uygulamaları mümkün olduğunca izlemeye çalışın. Ayrıca yorumun uzunluğuna değil, kalitesine ve orijinalliğine odaklanın. Böylece, yorumlarınızı okuyan müşterilere en yüksek değeri sunabilirsiniz.

Kaynak : https://developers.google.com/search/docs/advanced/ecommerce/write-high-quality-product-reviews

5.Faydalı İçerik Güncellemesi : 18 Ağustos 2022

Google, yakın gelecekte tüm anahtar kelimelerdeki sıralamaları etkileyecek bir algoritma güncellemesi daha yapacağını duyurdu. Bu algoritma güncellemesi ile “Clickbait” içeren başlıkları, spam içerikleri ve yanıltıcı makaleleri engellemeyi hedefliyor. “İnsanların öncelikli olarak arama motoru trafiği için oluşturulmuş içerikten ziyade, insanlar tarafından yazılan daha orijinal, faydalı içeriği görmelerini sağlayacak faydalı içerik güncellemesi” yapılacaktır.

Şimdiden bu güncellemeyle ilgili hazırlıkları yapmakta fayda var. Ortalama bir kaç hafta sonra güncellemenin tamamlanacağını tahmin ediyorum. Sitenizde büyük kayıplar ( sıralama + trafik ) yaşamamak adına spam içerikler için aksiyon almaya başlamalısınız.

Bu güncelleme ile ilgili yayınlanan Google içeriği;

Google’ın Faydalı İçerik Güncellemesi Hakkında İçerik Oluşturucuların Bilmesi Gerekenler

Google Arama, insanları yararlı bilgilere daha iyi bağlamak için her zaman çalışıyor. Bu amaçla, insanların arama sonuçlarında insanlar tarafından, insanlar için yazılan daha orijinal, faydalı içeriği görmelerini sağlamaya yönelik daha geniş bir çabanın parçası olan “faydalı içerik güncellemesi” adını verdiğimiz şeyi başlatıyoruz . Aşağıda, güncelleme ve içerik oluşturucuların dikkate alması gereken şeyler hakkında daha fazla bilgi verilmiştir.

Önce İnsan İçeriğine Odaklanın

Faydalı içerik güncellemesi, ziyaretçilerin tatmin edici bir deneyim yaşadıklarını hissettikleri içeriği daha iyi ödüllendirmeyi amaçlarken, ziyaretçinin beklentilerini karşılamayan içerik de aynı performansı göstermez.

Yeni güncellememizle başarılı olacak içerikler oluşturduğunuzdan nasıl emin olabilirsiniz? Arama motorları için değil, insanlar için içerik oluşturmaya yönelik uzun süredir devam eden tavsiyelerimizi ve yönergelerimizi izleyerek . Önce insan içerik oluşturucuları, öncelikle tatmin edici içerik oluşturmaya odaklanırken, aynı zamanda arama yapanlara ek değer sağlamak için SEO’nun en iyi uygulamalarını kullanır. Aşağıdaki sorulara evet yanıtı vermek, önce insan yaklaşımıyla muhtemelen doğru yolda olduğunuz anlamına gelir :

 • İşletmeniz veya siteniz için, doğrudan size gelse içeriği yararlı bulabilecek mevcut veya hedeflenen bir hedef kitleniz var mı?
 • İçeriğiniz ilk elden uzmanlığı ve derin bir bilgi birikimini açıkça gösteriyor mu (örneğin, bir ürünü veya hizmeti fiilen kullanmaktan veya bir yeri ziyaret etmekten kaynaklanan uzmanlık)?
 • Sitenizin birincil bir amacı veya odağı var mı?
 • İçeriğinizi okuduktan sonra, birileri, hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak bir konu hakkında yeterince öğrendiği hissini bırakacak mı?
 • İçeriğinizi okuyan biri tatmin edici bir deneyim yaşamış gibi hissedecek mi?
 • Temel güncellemeler ve ürün incelemeleri için rehberliğimizi aklınızda tutuyor musunuz ?

Önce Arama Motorları İçin İçerik Oluşturmaktan Kaçının

İnsan odaklı bir yaklaşıma sahip olma konusundaki tavsiyemiz, Google’ın kendi SEO kılavuzunda ele alınanlar gibi en iyi SEO uygulamalarını geçersiz kılmaz . SEO, önce insan içeriğine uygulandığında yararlı bir etkinliktir. Ancak, öncelikle arama motoru trafiği için oluşturulan içerik, arama yapanların yetersiz bulduğu içerikle güçlü bir şekilde ilişkilidir.

Arama motoru öncelikli bir yaklaşım benimsemekten nasıl kaçınırsınız? Soruların bazılarına veya tümüne evet yanıtı vermek, sitenizde nasıl içerik oluşturduğunuzu yeniden değerlendirmeniz gerektiğine dair bir uyarı işaretidir :

 • İçerik, insanlar için değil, öncelikle arama motorlarından insanları çekmek için mi?
 • Bazılarının arama sonuçlarında iyi performans göstermesini umarak farklı konularda çok sayıda içerik mi üretiyorsunuz?
 • Birçok konuda içerik üretmek için kapsamlı otomasyon kullanıyor musunuz?
 • Başkalarının söyleyeceklerini fazla değer katmadan özetliyor musunuz?
 • Bir şeyler hakkında sadece trend göründükleri için mi yazıyorsunuz, yoksa onlar hakkında mevcut hedef kitleniz için yazacağınız için değil mi?
 • İçeriğiniz, okuyuculara diğer kaynaklardan daha iyi bilgi almak için tekrar arama yapmaları gerektiği hissini veriyor mu?
 • Google’ın tercih edilen bir kelime sayısına sahip olduğunu duyduğunuz veya okuduğunuz için belirli bir kelime sayısına mı yazıyorsunuz? (Hayır, yapmıyoruz).
 • Herhangi bir gerçek uzmanlığa sahip olmadan, bunun yerine temel olarak arama trafiği alacağınızı düşündüğünüz için niş bir konu alanına girmeye mi karar verdiniz?
 • İçeriğiniz, onaylanmadığı halde bir ürün, film veya TV şovunun çıkış tarihi olduğunu önermek gibi, aslında yanıtı olmayan bir soruyu yanıtlamayı vaat ediyor mu?

Güncelleme Nasıl Çalışır?

Güncelleme önümüzdeki hafta yayınlanmaya başlayacak. Başladığında ve tamamen kullanıma sunulduğunda iki hafta kadar sürebilen Google sıralama güncellemeleri sayfamızda yayınlayacağız . Bu güncelleme, web sayfalarını sıralamak için diğer birçok sinyal arasında dikkate aldığımız, site genelinde yeni bir sinyal sunar. Sistemlerimiz, değeri düşük, katma değeri düşük veya arama yapanlar için özellikle yararlı olmayan içerikleri otomatik olarak tanımlar.

Genel olarak nispeten yüksek miktarda yararsız içeriğe sahip olduğu belirlenen sitelerdeki herhangi bir içeriğin (yalnızca yararsız içerik değil) Arama’da iyi performans gösterme olasılığı, web’den başka bir yerde görüntülenmesi daha iyi olan başka içerik olduğu varsayılırsa, daha düşüktür. Bu nedenle, yararsız içeriği kaldırmak, diğer içeriğinizin sıralamasına yardımcı olabilir.

Bazılarının sahip olacağı doğal bir soru, yararsız içeriği kaldırırsa bir sitenin daha iyi hale gelmesi ne kadar sürer? Bu güncelleme tarafından tanımlanan siteler, kendilerine uygulanan sinyali aylar boyunca bulabilir. Bu güncelleme için sınıflandırıcımız sürekli olarak çalışır ve yeni başlatılan siteleri ve mevcut siteleri izlemesine olanak tanır. Faydasız içeriğin uzun vadede geri dönmediğini belirlediğinden, sınıflandırma artık geçerli olmayacaktır.

Bu sınıflandırıcı süreci, bir makine öğrenimi modeli kullanılarak tamamen otomatikleştirilmiştir. Manuel bir işlem veya spam işlemi değildir. Bunun yerine, yalnızca yeni bir sinyaldir ve Google’ın içeriği sıralamak için değerlendirdiği birçok sinyalden biridir.

Bu, insanlara öncelikli içeriğin yararlı ve bir sorguyla alakalı olduğunu tanımlayan başka sinyaller varsa, yararsız içeriğe sahip olarak sınıflandırılan sitelerdeki bazı önce insan içeriğinin yine de iyi sıralanabileceği anlamına gelir. Sinyal ayrıca ağırlıklıdır; pek çok yararsız içeriğe sahip siteler daha güçlü bir etki görebilir. Her durumda, en iyi başarı için, yararsız içeriği kaldırdığınızdan ve ayrıca tüm yönergelerimizi uyguladığınızdan emin olun .

Bu güncelleme, başlangıçta küresel olarak İngilizce aramaları etkiler ve gelecekte diğer dilleri de genişletmeyi planlıyoruz. Önümüzdeki aylarda, sınıflandırıcının yararsız içeriği nasıl tespit ettiğini iyileştirmeye ve önce insan içeriğini daha iyi ödüllendirmek için daha fazla çaba göstermeye devam edeceğiz.

Bu güncelleme hakkında herhangi bir geri bildiriminiz varsa, yardım forumumuzda bu konuya yorum yapabilirsiniz . Bize sitenize özel geri bildirimde bulunmak isterseniz, bu güncelleme için geri bildirim formunu kullanabilirsiniz . Geri bildiriminizi, mühendislerimizin sistemlerimizi genel olarak iyileştirmenin yollarını bulmasına yardımcı olmak için kullanıyoruz.

Kaynak : https://developers.google.com/search/blog/2022/08/helpful-content-update

Yazar

Serkan Yıldız

Dijital Pazarlama ve SEO Uzmanı Serkan Yıldız

Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir